| | | |
Pozůstatek přírodního převážně bukového porostu ve Vsetínských vrších, typického pro montánní stupeň západních Karpat, s výskytem vzácných a ohrožených druhů.
Střední a spodní část prudkého jižního svahu hlavního hřebene Vsetínských vrchů na rozhraní zlínských a soláňských vrstev magurského flyše. Prudký jižní svah Vsetínských vrchů, omezený zdrojnicemi potoka Kobylská je poset skalními výchozy a balvanitými sutěmi odolných pískovců soláňských vrstev, v nižších partiích se nachází svahové hlíny a podmáčené úpady pramenišť. V centrální části jsou nápadné blokové rozpady pískovců a terénní deprese pseudokrasového charakteru.
V zastoupení dřevin dominuje buk lesní, přimíšená je jedle a klen. Mezi význačné druhy rostlin patří samorostlík klasnatý, ostřice převislá, čarovník prostřední, dymnivka dutá, kyčelnice devítilistá, zimolez černý, kokořík přeslenitý nebo růže alpská. Oproti okolí je zde poměrně bohaté druhové spektrum mechorostů.
Jádrové území tvoří přirozený diferencovaný porost s velkým počtem doupných stromů, z arondačních důvodů jsou do území zahrnuty i mladší stejnověké původně s hospodářským využitím.
V LHP na období 1986 - 1995 byl současný návrh přírodní památky Smradlavá určen ke smýcení jako přestárlý. Při změně v roce 1991 bylo požádáno o zrušení těžebního předpisu. Jádrové území s nejstarším porostem nebylo v posledních desetiletích hospodářsky využíváno, pouze v navazujících porostech došlo k minulosti ke smýcení horního patra.
- Důvod ochrany: pozůstatek původního porostu
- Katastrální území: Karolinka
- Vyhlášeno: 1999
- Celková výměra: 19,87 ha
- Nadmořská výška: 690 – 820 m
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 4,3 km z centra města Karolinka
- Vlakem: železniční zastávka Karolinka, Rožnov
- Autobusem: zastávka Karolinka, rozcestí Kobylská
- Pěšky: nedaleko prochází červená TZ Soláň - Tanečnice
- Na kole: nedaleko prochází cyklotrasa č. 6013
ZDROJ INFORMACÍ: http://www.valasskakrajina.cz, Informační centrum Karolinka
|
|